Pripadnost tačke unutrašnjosti mnogougla

U mnogim primenama je potrebno da se ispita da li tačka sa datim koordinatama pripada unutrašnjosti mnogougla koji ograničava neku oblast. Na primer, u aplikacijama sa grafičkim korisničkim interfejsom ili računarskim igrama je potrebno odrediti da li se pokazivač miša nalazi unutar nekog objekta, koji je predstavljen mnogouglom. Još jedna primena je u sklopu geokodiranja. Zadatak geokodiranja jeste proces koji za zadato mesto ili adresu vraća njegove geografske koordinate. Jednako važan zadatak je i njemu inverzan, kojim se za date koordinate određuje mesto – grad, država ili neka oblast kojoj tačka sa tim koordinatama pripada.

Rešenje ovog problema se razlikuje u odnosu na to kakav je mnogougao koji se analizira (da li je prost, da li je konveksan i slično).

Ispitivanje pripadnosti tačke unutrašnjosti prostog mnogougla

U poglavlju 32 razmotrili smo na koji način možemo utvrditi da li se tačka nalazi unutar datog trougla. Razmotrimo kako se ovo može uopštiti na proizvoljni prost mnogougao.

Problem. Zadat je prost mnogougao P1Pn i tačka Q, koja ne leži na nekoj od njegovih stranica. Ustanoviti da li je tačka Q unutar tog mnogougla.

Primetimo da smo, jednostavnosti radi, izostavili pitanje provere da li se tačka nalazi na stranicama prostog mnogougla, pa nije relevantno da li se radi o otvorenom ili zatvorenom mnogouglu.

Слика 1: Utvrđivanje pripadnosti tačke unutrašnjosti prostog mnogougla. Na slici levo deluje prilično nejasno da li je tačka unutra ili napolju. Tek kada se unutrašnjost mnogougla oboji, postaje jasno da je tačka van mnogougla, što se može utvrditi i brojanjem preseka poluprave sa stranicama tog mnogougla.

Problem na prvi pogled izgleda jednostavno, ali ako se razmatraju složeni nekonveksni mnogouglovi, kao onaj prikazan na slici 1, vidi se da to nije uvek slučaj. Intuitivni pristup je pokušati nekako “izaći napolje”, polazeći od zadate tačke Q. Posmatrajmo proizvoljnu polupravu sa temenom Q. Vidi se da je dovoljno prebrojati preseke sa stranicama mnogougla. U primeru na slici 1, idući na severoistok1 od date tačke (prateći isprekidanu liniju), nailazimo na šest preseka sa mnogouglom. Pošto nas poslednji presek pre izlaska izvodi iz unutrašnjosti mnogougla, a pretposlednji nas vraća u njegovu unutrašnjost, i tako dalje, tačka Q je u spoljašnjosti mnogougla. Dakle, možemo zaključiti da tačka Q pripada unutrašnjosti mnogougla ako i samo ako je broj preseka poluprave iz Q sa stranicama mnogougla neparan.

Razmotrimo kako se ovaj algoritam može implementirati ako je mnogougao zadat nizom koordinata temena, što je uobičajeni scenario. Kada se problem rešava vizuelno, lako je naći dobar put (polupravu sa malo preseka) i nije potrebno razmatrati stranice mnogougla koje su daleko od tog puta. U slučaju mnogougla datog nizom koordinata, to nije jednostavno i najveći deo vremena troši se na ispitivanje postojanja preseka poluprave i stranica mnogougla, jer nema jednostavnog načina da se izbegne obrada svih stranica. Ispitivanje preseka duži (stranice mnogougla) i poluprave se može uprostiti ako je poluprava koja sadrži tačku Q paralelna jednoj od osa — na primer y-osi i recimo usmerena nadole (kao na slici 2). Označimo tu polupravu sa q.

Слика 2: Različiti položaji stranica mnogougla i poluprave sa temenom u tački Q usmerene nadole: poluprava sa početkom u tački Q seče stranicu P_iP_j, a ne seče stranice P_kP_l i stranicu P_mP_n (iako se u sva tri slučaja prave seku, u slučaju stranice P_kP_l ta presečna tačka je van segmenta, a u slučaju stranice P_mP_n ta tačka je van poluprave).

Naime, presek poluprave q sa stranicom PiPi+1 mnogougla postoji ako se x-koordinata tačke Q nalazi između vrednosti x-koordinata temena Pi i Pi+1 i ako je y-koordinata presečne tačke poluprave q i prave PiPi+1 manja od y-koordinate tačke Q. Pretpostavimo, jednostavnosti radi, da je xPi<xPi+1 (ako nije, možemo razmeniti te dve tačke). Presečna tačka prave x=xQ i prave PiPi+1 čija je jednačina yyPi=yPi+1yPixPi+1xPi(xxPi) je tačka čija je x-koordinata xQ, a y-koordinata je jednaka:

y=yPi+yPi+1yPixPi+1xPi(xQxPi).

Dakle, potrebno je da važi yyQ, što se, kada se izraz transformiše da bi se izbeglo deljenje (imenilac razlomka je pozitivan), svodi na:

yPi(xPi+1xPi)+(yPi+1yPi)(xQxPi)yQ(xPi+1xPi)

tj. (yPiyQ)(xPi+1xPi)(yPi+1yPi)(xPixQ)

Do ovog izraza se može doći i ako se proveri orijentacija trojke tačaka PiPi+1Q (ta orijentacija je pozitivna ako i samo ako se tačka Q se nalazi iznad duži PiPi+1, što je potrebno da bi presek mogao da postoji).

U narednom apletu možete videti kako izlgeda implementacija ovog pristupa.

Kao što je već pomenuto, obično postoje neki specijalni slučajevi koje treba posebno razmotriti. Cilj je utvrditi da li tačka Q pripada unutrašnjosti mnogougla P na osnovu broja preseka poluprave q sa stranicama mnogougla P. Razmotrimo presek poluprave q i stranice PiPi+1. Prvi specijalni slučaj je kada poluprava q sadrži jednu krajnju tačku te stranice (tj. teme Pi ili Pi+1 mnogougla), ali ne sadrži tu celu stranicu. Bez gubitka na opštosti pretpostavimo da q sadrži teme Pi. Na slici 3 (a) prikazan je slučaj kad taj presek ne treba brojati, a na slici 3 (b) slučaj kad taj presek treba brojati.

Слика 3: Specijalni slučajevi kad vertikalna poluprava q sa početkom u tački Q sadrži neko teme ili neku stranicu mnogougla.

Postoji više načina za utvrđivanje da li neki ovakav presek treba brojati ili ne. Navedimo dva.

Drugi specijalan slučaj se javlja kada poluprava q sadrži stranicu PiPi+1. Na slici 3 (c) prikazan je slučaj kad taj presek ne treba brojati, a na slici 3 (d) slučaj kad taj presek treba brojati.

U nastavku ćemo razmotriti implementaciju algoritma za ispitivanje da li je tačka u unutrašnjosti mnogougla koja ne uključuje obradu specijalnih slučajeva.

// utvrdjuje da li se tacka Q nalazi u datom prostom mnogouglu P
// (on je zadat nizom svojih temena, kojih ima bar 3)
bool tackaUMnogouglu(const vector<Tacka>& P, const Tacka& Q) {
  // broj temena
  int n = P.size();
  // razmatramo preseke stranica sa vertikalnom pravom iz Q
  // tacka je inicijalno van mnogougla
  bool uMnogouglu = false;
  // prolazimo skupom svih stranica mnogougla
  for (int i = 0; i < n; i++) {
    // naredno teme u poretku temena mnogougla
    int j = (i + 1) % n;
    // obezbedjujemo da prva tacka ima manju x koordinatu
    Tacka Pi = P[i], Pj = P[j];
    if (Pi.x > Pj.x) swap(Pi, Pj);
    // ako se x koordinata tacke Q nalazi izmedju vrednosti
    // x koordinata krajnjih tacaka stranice PiPj i
    // y koordinata presecne tacka prave x = x_Q i prave PiPj 
    // je manja od y koordinate tacke Q 
    if (Pi.x < Q.x && Q.x < Pj.x &&
        (Pi.y-Q.y)*(Pj.x-Pi.x) <= (Pj.y-Pi.y)*(Pi.x-Q.x))
      // registrujemo jos jedan presek
      uMnogouglu = !uMnogouglu;
  }
  return uMnogouglu;
} 

Neka je n broj stranica mnogougla. Kroz osnovnu petlju algoritma prolazi se n puta. U svakom prolasku kroz petlju računa se presek dve prave i izvršavaju se još neke operacije za konstantno vreme. Dakle, ukupno vreme izvršavanja algoritma iznosi O(n). Algoritam se može ubrzati tako što se izbegne analiza nekih stranica mnogougla, što se može učiniti smeštanjem stranica u specijalne strukture podataka koje omogućavaju brzu prostornu pretragu, poput, na primer, R-drveta (engl. R-trees), čije izučavanje prepuštamo čitaocu.

Ispitivanje pripadnosti tačke unutrašnjosti konveksnog mnogougla

Provera pripadnosti tačke unutrašnjosti mnogougla može biti mnogo efikasnija ako je mnogougao konveksan.

Problem. Ispitati da li tačka Q pripada unutrašnjosti konveksnog mnogougla P0P1Pn1.

Za početak pretpostavimo da tačka Q ne pripada stranicama datog konveksnog mnogougla P0P1Pn1.

Algoritam zasnovan na orijentaciji

Jedno moguće rešenje je uopštenje algoritma za ispitivanje da li tačka pripada unutrašnjosti datog trougla. Ono nije efikasnije nego opšte rešenje za prost mnogougao, ali je jednostavnije od njega. Jednostavnosti radi, pretpostavimo da su temena konveksnog mnogougla data u matematički pozitivnom smeru (smeru suprotnom od smera kazaljke na časovniku). Tačka Q pripada unutrašnjosti mnogougla ako i samo ako se nalazi s leve strane svake usmerene stranice PiPi+1, 0in1,Pn=P0 mnogougla, odnosno ako za svako i trojka tačaka PiPi+1Q ima pozitivnu orijentaciju. U primeru prikazanom na slici 4 ovaj uslov važi za tačku Q na slici levo, ali ne i za tačku Q na slici desno. Složenost ovog algoritma iznosi O(n).

Слика 4: Na slici levo tačka Q pripada unutrašnjosti konveksnog mnogougla jer su sve trojke tačaka P_iP_{i+1}Q pozitivno orijentisane. Na slici desno tačka Q ne pripada unutrašnjosti datog mnogougla (trojke tačaka P_0P_1Q i P_1P_2Q imaju negativnu orijentaciju).

U narednom apletu možete videti kako funkcioniše provera da li tačka pripada unutrašnjosti konveksnog mnogougla. Zelenim su označene stranice za koje važi da je orijentacija PiPi+1Q pozitivna, žutom one za koje je ta orijentacija nula, a crvenom one za koje je negativna.

Ako nije poznata orijentacija temena konveksnog mnogougla (već samo njihov redosled) kako bi se utvrdilo da li tačka Q pripada unutrašnjosti mnogougla moguće je proveriti da li svaka trojka PiPi+1Q ima istu orijentaciju (bila ona pozitivna ili negativna).

Ako je orijentacija neke trojke PiPi+1Q jednaka nuli, to znači da tačka Q pripada pravoj PiPi+1, pa pošto smo pretpostavili da Q ne pripada stranici PiPi+1, ona sigurno pripada spoljašnjosti mnogougla.

Možemo razmotriti i opštiji problem, u kom nije unapred poznato da tačka ne pripada stranicama mnogougla. Tada, ako je orijentacija neke trojke PiPi+1Q jednaka nuli, eksplicitno treba proveriti da li tačka Q pripada duži PiPi+1 (što se može uraditi proverom projekcija na ose, kako je opisano u poglavlju 28) i rezultat izračunati u skladu sa tim da li razmatramo otvoren ili zatvoren mnogougao (tj. da li pored unutrašnjosti dopuštamo i pripadnost tačke stranicama mnogougla).

Algoritam zasnovan na binarnoj pretrazi

Ideja na kojoj se zasniva efikasniji algoritam se oslanja na binarnu pretragu. Jednostavnije je implementirati proveru da li tačka pripada zatvorenom mnogouglu.

Lema 60. Neka se tačke Q i Pm nalaze unutar ugla PiP0Pj (slika 5), pri čemu trojka tačaka P0PiPj ima pozitivnu orijentaciju. Tada važi:

Слика 5: Svođenje problema ispitivanja pripadnosti tačke nekom uglu na pripadnost nekom njegovom delu.

Iskoristićemo prethodnu lemu da binarnom pretragom pronađemo vrednost i takvu da tačka Q pripada zatvorenom uglu PiP0Pi+1. Održavaćemo tekući ugao PiP0Pj kome pripada tačka Q, koji inicijalizujemo na P1P0Pn1. U svakom koraku za tačku Pm biramo središnju tačku – tačku sa indeksom m=(i+j)/2 i ažuriramo ugao kome pripada tačka Q prema prethodnoj lemi. Zaustavljamo se kada tačke Pi i Pj postanu susedna temena mnogougla, tj. kada je j=i+1. Posle najviše O(logn) koraka pronalazi se ugao PiP0Pi+1 kome tačka Q mora pripadati ako pripada zatvorenom mnogouglu. Tada znamo da tačka Q pripada zatvorenom mnogouglu ako i samo ako pripada zatvorenom trouglu P0PiPi+1. Složenost je, dakle O(logn). Na slici 6 prikazan je primer postupka polovljenja ugla kome pripada tačka Q.

Слика 6: Ispitivanje pripadnosti tačke Q konveksnom mnogouglu metodom polovljenja ugla. Na kraju je potrebno ispitati da li tačka Q pripada trouglu P_0P_6P_7.

Na početku je moguće proveriti da li tačka pripada uglu P1P0Pn1 i ako ne pripada odmah se može zaključiti da tačka ne pripada ni mnogouglu. Međutim, ta provera nije neophodna, jer ako tačka ne pripada tom uglu binarnom pretragom će se doći ili do trougla P0P1P2 ili P0Pn2Pn1 i tada će se zaključiti da mu tačka ne pripada, pa ne pripada ni zatvorenom mnogouglu.

U narednom apletu možete videti kako funkcioniše provera pripadnosti konveksnom mnogouglu binarnom pretragom. U svakom koraku poznat je ugao PiP0Pj kome tačka mora pripadati ako pripada mnogouglu. Na kraju se proverava pripadnost trouglu P0PiPi+1.

Ovaj algoritam se može veoma jednostavno implementirati.

Prikaži kompletan kôd

// niz sadrzi redom tacke mnogougla P, funkcija proverava da li se tacka Q
// nalazi unutar preseka zatvorenog mnogougla P i ugla P[l]P[0]P[d]
bool tackaUZatvorenomKonveksnomMnogouglu(const vector<Tacka>& P,
                                         const Tacka& Q, int i, int j) {
  if (j - i == 1)
    return tackaUZatvorenomTrouglu(Q, P[0], P[i], P[j]);
  int m = i + (j - i) / 2;
  if (orijentacija(P[0], P[m], Q) == POZITIVNA)
    return tackaUZatvorenomKonveksnomMnogouglu(P, Q, m, j);
  else
    return tackaUZatvorenomKonveksnomMnogouglu(P, Q, i, m);
}

// provera da li dati zatvoreni konveksni mnogougao P sadrzi tacku Q
bool tackaUZatvorenomKonveksnomMnogouglu(const vector<Tacka>& P,
                                         const Tacka& Q) {
  int n = P.size();
  return tackaUZatvorenomKonveksnomMnogouglu(P, Q, 1, n-1);
}

Ako razmatramo otvoreni mnogougao, u prvoj fazi na isti način pronalazimo ugao PiP0Pi+1 kome tačka Q pripada. Tačka Q pripada otvorenom mnogouglu ako i samo ako pripada unutrašnjosti trougla PiP0Pi+1 ili pripada duži P0Pi (kada je i1) ili pripada duži P0Pi+1 (kada je in2).

Слика 7: Iako se ispituje pripadnost otvorenom mnogouglu, kada se binarnom pretragom otkrije ugao P_iP_0P_{i+1} kome pripada tačka Q, potrebno je proveriti da li tačka pripada trouglu P_iP_0P_{i+1} koji je poluotvoren – mora se uključiti i provera pripadnosti stranicama P_0P_i i P_0P_{i+1}, osim u slučaju kada su one stranice mnogougla.

  1. Radi jednostavnijeg objašnjenja algoritma, pretpostavljamo da se u Dekartovom koordinatom sistemu zna šta je gore, dole, desno, levo, tj. gde su sever, jug, istok i zapad.↩︎